شفاف سازی چراغ

خاصیت های چراغ mbw

وقتی نوبت به خرید چراغ ماشین مناسب می رسد، گزینه های زیادی برای انتخاب دارید. اما در این بین لامپ های زنون گزینه خوبی هستند. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از رانندگان به دنبال خرید بهترین و قدرتمندترین لامپ های زنون هستند.

زنون نوعی گاز است که در داخل لامپ زنون قرار دارد و هنگام گرم شدن نور زیادی از خود ساطع می کند. در لامپ های معمولی این گاز هالوژن است که گرم می شود و نور و گرما از خود ساطع می کند.

تفاوت لامپ زنون با لامپ هالوژن در این است که زنون برای رسیدن به دمای مورد نظر و انتشار نور به برق بیشتری نیاز دارد، بنابراین ما به یک منبع تغذیه نیاز داریم که ترانسفورماتور باشد. همانطور که میدانید لامپ زنون با برق خودرو بدون اتصال به ترانس زنون مخصوص روشن نمی شود و باید به ترانس متصل شود.

ترانسفورماتورهای مختلفی با بازدهی متفاوت وجود دارند که هر کدام به عنوان پکیج قدرت خروجی (از نظر وات) شناخته می شوند مانند 35 وات، 55 وات و …. البته هر چه وات بیشتر باشد، نور بیشتر و البته مصرف انرژی بیشتر است.

کیفیت ترانسفورماتور نیز مانند هر وسیله الکترونیکی اهمیت دارد و در ساخت آن از قطعات و فناوری های مختلفی استفاده شده است که قطعا قیمت دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهد.

میزان پراکندگی نور و شدت نور کل به توان خروجی ترانسفورماتور بستگی دارد اما رنگ نور به نوع لامپ بستگی دارد. هر لامپ دارای مشخصه ای به نام کلوین است که رنگ نهایی لامپ را در حداکثر جریان ورودی تعیین می کند. هرچه عدد کلوین بیشتر باشد، طیف نور آبی تر است. هرچه عدد کلوین کمتر باشد، طیف زرد بزرگتر است.

عملکرد لامپ زنون

شاید در حین رانندگی در جاده ها با خودروهایی برخورد کرده باشید که نور زیاد و شفافیت و روشنایی چندین برابر لامپ های معمولی دارند، بله درست حدس زده اید این نور بسیار بالا و پرنور قطعا به دلیل ترنس زنون و خاص بودن آن است.

داخل این نوع لامپ محفظه ای با گاز زنون وجود دارد. این محفظه کاملاً آب بندی و بدون درز و نفوذ عایق می باشد.

برای احتراق این محفظه که حاوی گاز زنون است نیروی الکتریکی بسیار قوی یا به اصطلاح تخلیه لازم است. هنگامی که این تخلیه بسیار سنگین در داخل لامپ زنون اتفاق می افتد، به دلیل تخلیه، احتراق بین دو قطب الکترود رخ می دهد.

به طور کلی در طول کل فرآیند گاز زنون داخل لامپ که توسط نیروی الکتریکی بسیار بالایی فشرده می شود و در اثر اشتعال ایجاد شده در این محفظه، گاز زنون نور بسیار روشن و شفافی تولید می کند.

لامپ هالوژن یا لامپ زنون

در مکانیزم لامپ های هالوژن که همان لامپ خودرو است از قطعه فلزی به نام رشته ای استفاده می شود که از تنگستن ساخته شده است که در واقع عامل نور در لامپ های معمولی است.

این قطعات فلزی که بسیار حساس نیز هستند به مرور زمان بر اثر لرزش جاده و حرکت خودرو آسیب می بینند و نور آنها بسیار کاهش می یابد. اما بر خلاف لامپ های هالوژن خودرو، لامپ های زنون به هیچ وجه در اثر نوسانات حرکتی و ارتعاشات آسیب نمی بینند و تاثیری بر نور خروجی تولیدی خود ندارند. به طور کلی نور زنون 35 وات 2.5 تا 4 برابر بیشتر از یک لامپ هالوژن 55 وات نور ساطع می کند.

این امر باعث می شود که استفاده از این نوع زنون در سیستم روشنایی خودرو به دلیل نوسانات برق خودرو و سیم کشی و سیستم تغذیه آن آسیب کمتری وارد کند ضمن اینکه به دلیل مصرف کمتر برق از فشار زیاد باتری است. سیستم منبع تغذیه خودرو حذف شده است که به طور قابل توجهی عمر باتری، سیم کشی و سیستم منبع تغذیه خودرو را به طور کلی افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *